بیشکک در آستانه سقوط - نگرانی آمریکایی‌ها از پایان انقلاب مخملی

آشوب های خیابانی که ناگهان از صبح روز چهارشنبه اوج گرفت آمریکایی ها را که حامی دولت باقی اف در قرقیزستان هستند به شدت نگران کرده است و بیم آن می رود که سرنوشت این کشور نیز با سقوط دولت آمریکایی آن ، به سمت روس ها برگردد. وجود پایگاه هوایی  ماناس آمریکا در این کشور یکی دیگر از عواملی است که نگرانی آمریکایی ها را از پایان احتمالی انقلاب مخملی در این کشورآسیای میانه افزایش می دهد.
این احتمال با خبرهای تازه ای که از این کشور ناگهان به آشوب کشیده شده می رسد قوت می گیرد چه اینکه پارلمان و مرکز رادیو و تلویزیون نیز هم اینک در اختیار مخالفان قرار گرفته است.
ناآرامی ها در این کشور آسیای میانه که دولت آن در سال 2005 به رهبری قربان بیک باقی اف، طی یک انقلاب مخملی و با حمایت آمریکایی ها روی کار آمد تا کنون بیش از 20 کشته و نزدیک به صد زخمی برجای گذاشته است.
اعتراض ها ابتدا به محدود بودن آزادی بیان و سخت گیری به روزنامه های مستقل آغاز شد و پس از آن، تظاهرکنندگان در قرقیزستان با اعتراض به افزایش بهای انرژی و بازداشت رهبران اپوزیسیون، خیابان ها را قرق کردند و  صدها تن از جوانان قرقیزستانی در بیشکک، پایتخت این کشور به زد و خورد با پلیس پرداختند و چندین خودرو را آتش زدند.
تحلیل خبرگزاری فرانسه از اعتراضات مردمی اشتباهات اقتصادی دولت باقی اف و نادیده انگاشتن درخواست های مردم بوده است. از نگاه این خبرگزاری، تصمیمات اشتباه باقی اف سبب گران شدن کالاها و وارد آمدن فشار زیاد به توده های مردم شده و آنها را به خیابان ها کشانده است.
پس از آن در اولین ساعات روز سه شنبه، نزدیک به 5000 تن دیگر از معترضان در شهر جنوبی نارین، یک ساختمان دولتی را به تصرف خود در آوردند و با  فرماندار در خصوص انتقال صلح آمیز قدرت مذاکره کردند.
شب همان روز دست کم 10 رهبر اپوزیسیون بازداشت شدند. یک قانونگذار قرقیزی اظهار داشت:‌ دولت در پاسخ به اعتراضات مردمی از روش ایجاد رعب و وحشت استفاده می‌کند.  این اقدام دولت سبب خشمگین تر شدن مردم و افزایش اعتراضات شد، طوریکه از صبح روز چهارشنبه هزاران نفر از معترضان با شعار آزادی رهبران اپوزیسیون به مراکز پلیس، پارلمان، ساختمان هیئت دولت و مرکز رادیو و تلویزیون حمله ور شدند و تا این لحظه ساختمان پارلمان را به تسخیر خود در آورده و به آتش کشیده اند و کنترل رادیو و تلویزیون را به دست گرفته اند.
در همین حال آخرین اخبار حاکی از آزاد شدن رهبران اپوزیسیون از سوی دولت است. با این همه دانیار اوسنوف، نخست وزیر قرقیزستان اپوزیسون این کشور را متهم به برانگیختن خشونت کرد و اظهار داشت: این چه اپوزیسیونی است؟ آنها فقط عده‌ای راهزن هستند.
درخواست برای کناره گیری رئیس جمهور
امروز همچنین بیش از پنج هزار معترض در نزدیکی دفتر قربان بیگ باقی‌اف، رئیس جمهور قرقیزستان تجمع کردند و از وی خواستند از سمت خود کناره‌گیری کند.
ناآرامی‌ها در قرقیزستان باعث نگرانی آمریکا شده است زیرا آمریکا دارای پایگاه هوایی در این کشور برای پشتیبانی از عملیات‌های نظامی در کشور همسایه افغانستان است. روسیه نیز دارای پایگاه نظامی در این کشور می‌باشد.
اپوزیسیون از باقی‌اف خواسته است با فساد مالی مبارزه نماید و اقوام و خویشاوندان خود را از تکیه بر پست‌های کلیدی بازدارد.
آمریکا: مذاکره کنید
سفارت آمریکا در بیشکک همچنین با ابراز نگرانی از وخامت اوضاع امنیّتی در مناطق مختلف قرقیزستان، از رهبران مخالفان خواست تا با مقامات دولتی گفت و گو کنند.
سفارت آمریکا در قرقیزستان اوضاع این کشور را نگران کننده ارزیابی کرده و افزود: واشنگتن از بیانیه دبیر کل سازمان ملل متحد درباره اوضاع قرقیزستان که روز گذشته توسط دفتر مطبوعاتی این سازمان منتشر شد، حمایت می کند و تنها راه حل بحران اخیر را گفت و گو و مذاکره 2 طرف می داند.
/ 5 نظر / 7 بازدید
فقط با 5000 تومان پول دار شويد

با سلام به شما دوست عزيز بهترين و درست ترين و جالب ترين روش کسب درآمد حتما بخونيد از دست نديد ----------------------------------------------------------------- لطفا پيش داوري نکنيد اول بخونيد بعد تصميم بگيريد اگه 5 دقيقه وقتتون را براش بزاريد ضرر نميکنيد bestdaramad.mihanblog.com با تشکر [لبخند]

يك دوست

سلام دوست عزيز ايام تاسوعا و عاشورتي حسيني(ع) رو به شما تسليت عرض مي كنم

blue star design room

خانه طراحان ستاره آبی با هر بودجه ای تبلیغات گسترده داشته باشید طراحی سایت از 20،000 تومان به بالا طراحی بنر کلیکی 1000 تومان به بالا طراحی کارت ویزیت 2000 تومان به بالا بروشور ،کاتالوگ و... بنر چاپی متری 2400 تومان فلکسی 6900 تومان باور کردنی نیست...؟! "فقط 1بار امتحان کنید" www.bluestars.ir

شراره نادري

حراج واقعي کمترين قيمت اجناس در کل ايران فقط در فروشگاه ارزانسرا لطفا مقايسه کنين و گران نخريد خريد خوب شايسته شماست www.shopingmeg.in